Dla adoptujących
- Strona główna
- Dla adoptujących
Podstawowe informacje
-
1Zwierzęta można adoptować z Azylu po przebytym wcześniej okresie kwarantanny, po którym pies/kot zostaje zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, chorobom wirusowym, odrobaczony, odpchlony, wysterylizowany / wykastrowany oraz zaczipowany.
-
2W dniu adopcji należy mieć ze sobą przybory do zabrania zwierzęcia (obroża, smycz, kontener dla kota).
-
3Każda osoba adoptująca podpisuje umowę adopcyjną psa/kota, w której zawarte są warunki adopcji oraz dalszej opieki nad zwierzęciem. Kopia umowy przekazywana jest wraz z książeczką zdrowia psa/kota osobie adoptującej. Wzór takiej umowy dostępny jest na naszej stronie internetowej. Zobacz wzór umowy →
-
4Nie wydajemy zwierząt osobom niepełnoletnim, nietrzeźwym, nie gwarantującym zapewnienia odpowiedniej opieki nad zwierzęciem. Posiadamy także listę osób, którym nie wydajemy żadnych zwierząt ze względu na wcześniejsze udowodnione łamanie ustawy o ochronie zwierząt. Listę taką aktualizujemy wspólnie z organizacjami działającymi na rzecz bezdomnych zwierząt.
-
5Nie wydajemy psów na łańcuch!
-
6Aby adoptować od nas zwierzę, należy przed adopcją przejść rozmowę z opiekunem zwierząt w Azylu bądź kierownikiem, podczas której dowiadujemy się o planowanym miejscu pobytu zwierzęcia, warunkach oraz potrzebach osoby chętnej do adopcji. Po pozytywnym zakończeniu rozmowy w momencie adopcji każda osoba proszona jest o kontakt mailowy z informacjami o adoptowanym zwierzęciu, opisaniu ewentualnych problemów bądź zadowolenia oraz aktualnych zdjęć psa/kota.
-
7Prócz takiej formy kontroli przeprowadzamy również wizyty poadopcyjne, aby osobiście zobaczyć, w jakich warunkach przebywa adoptowany od nas pies/kot, jaki jest jego stan zdrowia i jakie relacje ma z domownikami. Każda wizyta w miarę możliwości dokumentowana jest zdjęciami na miejscu.
-
8W przypadku dużego naruszenia warunków umowy adopcyjnej pies/kot jest odbierany właścicielowi i przekazywany ponownie do Azylu.
Warunki adopcji
Pobierz dokument w formacie PDF (2 MB)
Warunki adopcji bezdomnych zwierząt
przebywających w Azylu dla zwierząt MPGK w Tarnowie
Rozdział I
ADOPCJE BEZPOŚREDNIE
1. Zwierzęta bezdomne przebywające w Azylu, z wyjątkiem zwierząt, o których mowa w § 7 Regulaminu Azylu dla psów i kotów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Tarnowie (dalej Regulamin), a także zwierząt, o których mowa w § 8 Regulaminu, jeżeli ich dotychczasowy właściciel lub opiekun nie zgłosi się po ich odbiór, po upływie 14-dniowej kwarantanny i po wykonaniu obowiązkowych szczepień, są oddawane do adopcji bezpośredniej nowym opiekunom, jeżeli według opinii lekarza weterynarii pozwala na to ich stan zdrowia.
2. Szczegółowe warunki adopcji bezpośredniej określa Umowa adopcji zwierzęcia z Azylu dla Zwierząt MPGK w Tarnowie, której wzór stanowi załącznik do niniejszych Warunków (dalej umowa adopcji zwierzęcia).
3. Zwierzęta, o których mowa w ust. 1 mogą być oddane do adopcji bezpośredniej:
1) pełnoletniej osobie fizycznej – po podpisaniu umowy adopcji zwierzęcia,
2) osobie prawnej lub osobie nie posiadującej osobowości prawnej, w tym organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, po podpisaniu przez osobę uprawnioną do reprezentowania tego podmiotu umowy adopcji zwierzęcia i wskazaniu docelowego jego miejsca pobytu oraz imienia i nazwiska osoby, która będzie bezpośrednio odpowiedzialna za opiekę nad zwierzęciem.
4. Przebywające w Azylu bezdomne zwierzęta chore mogą być oddane do adopcji bezpośredniej wyłącznie w przypadku, gdy lekarz weterynarii wyda opinię stwierdzającą, że stan zdrowia zwierzęcia pozwala na adopcję i wskaże zalecenia co do sposobu kontynuowania leczenia i opieki nad zwierzęciem. W takim wypadku osoba adoptująca zwierzę zobowiązana jest podpisać oświadczenie, że zna stan zdrowia adoptowanego zwierzęcia i zobowiązuje się kontynuować jego leczenie oraz zapewnić mu odpowiednią opiekę, w tym weterynaryjną, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
5. Azyl nie wydaje do adopcji bezpośredniej:
1) zwierząt, których stan zdrowia według opinii lekarza weterynarii na to nie pozwala,
2) szczeniąt lub kociąt przed ukończeniem 6 tygodnia życia, z wyjątkiem przypadków zgłoszenia się ich dotychczasowego właściciela lub opiekuna,
3) zwierząt niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie,
4) zwierząt na łańcuch.
6. Azyl nie wydaje do adopcji bezpośredniej zwierząt osobom:
1) niepełnoletnim lub nie mającym pełnej zdolność do czynności prawnych,
2) nieposiadającym przy sobie dokumentu potwierdzającego ich tożsamość,
3) niewyposażonych w odpowiednie przybory do zabrania zwierzęcia, tj. obroża, szelki, smycz, łańcuszek, klatka, transporter, itp.,
4) będącym pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających,
5) niegwarantującym zapewnienia zwierzęciu właściwych warunków, opieki lub odpowiedniego traktowania,
6) co do których istnieje uzasadnione podejrzenie o spekulację, handel zwierzętami lub ich niehumanitarne traktowanie.
7. Adopcja bezpośrednia zwierzęcia przebywającego w Azylu może być dokonana tylko osobiście za okazaniem pracownikowi Azylu dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby adoptującej zwierzę.
8. Zwierzęta z Azylu wydawane są do adopcji bezpośredniej tylko przez upoważnionego do tego pracownika Azylu.
9. Osoba zamierzająca adoptować zwierzę z Azylu zobowiązana jest do:
1) dokonania jego oględzin i zapoznania się z stanem zdrowia zwierzęcia oraz zaleceniami co do dalszej opieki nad nim udzielonymi przez pracownika Azylu,
2) posiadania przy sobie przyborów do zabrania zwierzęcia (dla psa – smycz, kaganiec, obroża lub szelki, dla kota – odpowiedni transporter).
10. Przed wydaniem do adopcji bezpośredniej zwierzęcia upoważniony pracownik Azylu przeprowadza z osobą zamierzającą adoptować zwierzę wywiad mający na celu ustalenie warunków, w jakich zwierzę będzie przebywało. Jest ponadto uprawniony do sprawdzenia warunków przygotowanych dla zwierzęcia w miejscu docelowego jego przebywania (wizyta przedadopcyjna).
11. Upoważniony pracownik Azylu po przeprowadzonym wywiadzie lub sprawdzeniu warunków w miejscu docelowego przebywania zwierzęcia (wizyta przedadopcyjna), może ze względu na jego dobro, odmówić oddania zwierzęcia do adopcji bezpośredniej osobie zamierzającej je adoptować.
12. Przed wydaniem do adopcji bezpośredniej zwierzęcia z Azylu osoba adoptująca podpisuje umowę adopcji zwierzęcia. Ponadto może przekazać tytułem darowizny pieniężnej dowolną kwotę przeznaczoną na działalność Azylu.
13. Zwierzęta z Azylu wydawane są do adopcji bezpośredniej wraz z:
1) wypisem z Wykazu zwierząt przebywających w Azylu,
2) aktualnym zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie,
3) Książeczką zdrowia zwierzęcia,
4) Kartą leczenia zwierzęcia (kserokopia) i zaleceniami lekarza weterynarii – w przypadku adopcji zwierząt chorych, o których mowa w ust. 4.
14. Osoba adoptująca bezdomne zwierzę z Azylu zobowiązana jest do zapewnienia mu na swój koszt i własnym staraniem należytych warunków, właściwej opieki i odpowiedniego traktowania opisanych w umowie adopcji zwierzęcia, a w szczególności do:
1) zapewnienia zwierzęciu odpowiedniego wyżywienia oraz stałego dostępu do świeżej wody,
2) utrzymywania zwierzęcia w granicach swojej posesji, włączając w to właściwe zabezpieczenie miejsca i terenu, na którym zwierzę przebywa, chroniąc go przed ucieczką lub przypadkowym wyjściem, pogryzieniem, kradzieżą,
3) nietrzymania na uwięzi (np. na łańcuchu), a w przypadku przebywania na zewnątrz (np. w kojcu) zapewnienia właściwie ocieplonej budy i odpowiedniego wybiegu,
4) zapewnienia bezpieczeństwa i schronienie przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiając swobodną zmianę pozycji ciała,
5) zapewnienia zwierzęciu starannej opieki medyczno-weterynaryjnej odpowiednią do stanu zdrowia zwierzęcia, a w szczególności obowiązkowe szczepienia ochronne,
6) w przypadku zwierzęcia niekastrowanego/niesterylizowanego – niedopuszczenia do jego rozmnożenia i poddania sterylizacji/kastracji niezwłocznie po osiągnięciu przez zwierzę wieku pozwalającego na wykonanie takiego zabiegu,
7) niewypuszczania swobodnie na tereny otwarte bez stałego dozoru,
8) zachowania środków ostrożności zapewniające ochronę zdrowia i życia ludzi oraz innych zwierząt oraz dołożenia starań, aby zwierzę było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i nie zakłócało spokoju domowego lub nie zanieczyszczało miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku,
9) w razie zaginięcia podjęcia natychmiastowego działania zmierzającego szybkiego odnalezienia zwierzęcia,
10) nie porzucania, nie odsprzedawania ani też nie oddawania zwierzęcia osobom trzecim, w szczególności w charakterze prezentu lub towaru wymiennego,
11) nie wykorzystywania do pracy, polowania, walk albo do tresowania do celów obronnych, itp.,
12) nie poddawania eksperymentom medycznym lub jakimkolwiek innym doświadczeniom.
15. Osoba adoptująca bezdomne zwierzę z Azylu zobowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia Azylu o każdej zmianie adresu pobytu zwierzęcia lub o jego zaginięciu, zdarzeniach losowych (choroba lub uraz) dotyczących zwierzęcia lub o jego śmierci.
16. Upoważniony pracownik Azylu ma prawo do przeprowadzania – w każdym czasie – w miejscu pobytu zwierzęcia adoptowanego z Azylu kontroli warunków, w jakich ono przebywa (wizyta poadopcyjna), a także prawo do natychmiastowego odebrania zwierzęcia od nowego opiekuna w przypadku stwierdzenia naruszenia postanowień zawartej umowy adopcji zwierzęcia.
17. Zwrot adoptowanego zwierzęcia do Azylu jest możliwy w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy adopcji zwierzęcia i tylko w wyjątkowych uzasadnionych okolicznościach.
Rozdział II
ADOPCJE WIRTUALNE
1. Bezdomne zwierzęta z Azylu mogą być oddane do adopcji wirtualnej, która polega na objęciu zwierzęcia opieką przez wirtualnego opiekuna, który zadeklaruje comiesięczną wpłatę pieniężną w formie darowizny pieniężnej na rzecz wybranego przez siebie zwierzęcia lub przyłączenie się do świadczeń na rzecz zwierzęcia wybranego wspólnie z innymi osobami.
2. W ramach adopcji wirtualnej wirtualnym opiekunem zwierzęcia z Azylu może zostać:
1) pełnoletnia osoba fizyczna,
2) osoba prawna lub osoba nie posiadująca osobowości prawnej, w tym organizacja społeczna,
3) określona grupa osób, np. szkoła, klasa, itp.
3. W celu dokonania adopcji wirtualnej na stronie internetowej Azylu pod adresem www.azyl.tarnow.pl w zakładce „Psy w Azylu” zainteresowany dokonuje wyboru zwierzęcia z Azylu, którym chce się zaopiekować, a następnie przesyła na adres poczty elektronicznej a.starzyk@mpgk.tarnow.pl e-maila zatytułowanego „Wirtualna adopcja wraz z imieniem wybranego przez siebie zwierzęcia” z podaniem swoich danych osobowych, tj. imię, nazwisko oraz adres pocztowy i elektroniczny, wysokość deklarowanej comiesięcznej wpłaty pieniężnej na rzecz wybranego zwierzęcia, a także ewentualnie swoją fotografię z wyrażeniem zgody na jej umieszczenie na stronie internetowej Azylu w albumie zwierzęcia wybranego do adopcji wirtualnej.
4. Wysokość comiesięcznej wpłaty pieniężnej zadeklarowanej na rzecz wybranego zwierzęcia przebywającego w Azylu jest dowolna. Zadeklarowaną wpłatę pieniężną należy wpłacać na rachunek bankowy MPGK w Banku ING nr 12 1050 1722 1000 0090 3247 3663, wpisując w tytule przelewu „Wirtualna adopcja i imię wybranego zwierzęcia”.
5. Środki z comiesięcznych wpłat pieniężnych z tytułu wirtualnej adopcji są przeznaczane w pierwszej kolejności na potrzeby danego zwierzęcia z Azylu wybranego przez jego wirtualnego opiekuna. W wyjątkowych wypadkach środki te mogą być użyte na pomoc dla innych zwierząt lub na pokrycie wspólnych kosztów działalności Azylu.
6. Informacja o objęciu danego zwierzęcia przebywającego w Azylu adopcją wirtualną wraz z imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem jego wirtualnego opiekuna, pod warunkiem wyrażenia przez niego zgody, są umieszczane na stronie internetowej Azylu pod adresem www.azyl.tarnow.pl, obok zdjęcia adoptowanego wirtualnie zwierzęcia, po zaksięgowaniu pierwszej zadeklarowanej przez zainteresowanego wirtualną adopcją wpłaty pieniężnej.
7. Azyl zastrzega sobie prawo oddania zwierzęcia z Azylu objętego adopcją wirtualną do adopcji bezpośredniej. W takim wypadku Azyl niezwłocznie poinformuje wirtualnego opiekuna zwierzęcia e-mailem o oddaniu go do adopcji bezpośredniej.
8. Wirtualny opiekun zwierzęcia z Azylu objętego adopcją wirtualną niezwłocznie poinformuje Azyl o zamiarze zaprzestania dokonywania comiesięcznej wpłaty pieniężnej na rzecz wybranego zwierzęcia.
9. Osobą odpowiedzialną za adopcje wirtualne w Azylu jest kierownik Azylu.